Connect with us
Advertisement
Advertisement

Sport

Sport Awards Nominations Announced

Published

on

THE waiting is over and the nominations for the 2018 Sport Pembrokeshire Awards have been revealed.

A total of 192 nominations have been received – nearly 50 more than last year – in 14 categories for individuals and teams involved in different sports across the County.

The three finalists in each category will be announced in the Western Telegraph on November 21. The overall winners will be unveiled at a gala ceremony at Folly Farm on November 30, organised by Sport Pembrokeshire.

The awards are sponsored by Valero, the Western Telegraph, Folly Farm, and Radio Pembrokeshire.

Cllr Paul Miller, Cabinet Member for Economy, Tourism, Leisure and Culture, said: “We’re pleased that so many people have yet again taken the time to nominate individuals and teams from our sporting community to be recognised in the Sport Pembrokeshire awards.

“The awards are a great opportunity to acknowledge the hard work of our coaches and volunteers and to celebrate the achievements of our local sportspeople.”

The nominations are as follows:

(some individuals/teams received more than one nomination)

Contribution to School Sport

  1. Duncan Hart
  2. Jonny Williams
  3. Nicola Hayton
  4. Staff at Ysgol Gelli Aur
  5. Matthew Vaughan
  6. Adam Lewis (Ysgol Harri Tudur)
  7. Victoria Planner (Milford Haven Comprehensive)
  8. Ysgol Bro Gwaun students
  9. Mary Immaculate School
  10. Adele Bevan
  11. Ell Lewis
  12. Gemma Tawn
  13. Jonny Evans and Justin Richards
  14. Bruce Evans

 

Student Contribution to School Sport

  1. Millie Arnold
  2. Paddy Gallagher
  3. Jazz Miller (Ysgol Penrhyn Dewi)
  4. Efa Wilson (Ysgol Penrhyn Dewi)
  5. Lucy Harding & Sophie Williams (Haverfordwest High VC)
  6. Izzy Huddlestone, Kya Gillane-Heywood and Rhian Powell (Haverfordwest High VC)
  7. Alfie Wheeler (Squash)
  8. Morgan Williams (Ysgol Harri Tudur)
  9. Ellee Dunning (Ysgol Greenhill)

 

Club Organiser

  1. Wayne & Kelly Griffiths (Pembrokeshire Harriers)
  2. Alison Dixon (Haverfordwest Tennis Club)
  3. Kathy Hicks (Narberth Netball Club)
  4. Steve Whitmore (Pembrokeshire Disabled Bowlers)
  5. Jeff Arnold (Milford Tritons Cycling Club)
  6. Carol & Wesley Cole (Carew Running Club)
  7. Tracey Keane (Zumba)
  8. Rob John (Canoeing)
  9. Stefan Jenkins (Cricket)
  10. Phil Jackson (Target Shooting)

 

Senior Team

  1. Fishguard & Goodwick Ladies Hockey Club
  2. Neyland Cricket Club
  3. Cleddau Crusaders Cricket Team
  4. Steph and Gemma Amos (Bowls)
  5. Hook Ladies Cricket Team
  6. Pembrokeshire Puffins Disability Swimming Squad
  7. Ysgol Greenhill Senior Rugby Team 2017/18
  8. Neyland Ladies Bowls Team
  9. Pembroke RFC 1st XV
  10. Goodwick United AFC

 

Junior Team

  1. Ysgol Dewi Sant under 16’s Rugby Squad
  2. Penrhyn School
  3. Neyland AFC under 12’s
  4. STP Inclusive Zone Basketball Team
  5. Just Tri Junior Triathlon Club
  6. Mia Walsh and Tom Richardson (Gymnastics)
  7. Pembroke School u15 Football Team x2
  8. Pembroke Octopush Club under 16’s

 

Unsung Hero

  1. Jon Mills (Tenby Cycles)
  2. William McGarvie (Neyland Judo Club)
  3. Laurence Worth (Pembrokeshire Harriers)
  4. Richard Cox (Porthmawr Surf Lifesaving Club)
  5. Paul Howard (Milford Athletic Football Club)
  6. Kristian Speake
  7. Andrew Williams (Herbrandston Football & Cricket)
  8. Rhodri Lewis (Crymych Cricket Club)
  9. Ben Mathias-Milsom (Neyland Cricket Club)
  10. Trefor Evans (Cricket)
  11. Paul Webb (Cricket)
  12. Richard Brazell (Merlins Bridge Junior Football Club)
  13. Jane Sposito (Pembs Hurricanes Wheelchair Basketball)
  14. Ted Sanders (Neyland Bowls Club)
  15. Simon Morgan (Neyland FC)
  16. Gareth Thomas (Fishguard FC)
  17. Richard Arthur (Cresselly CC)
  18. Darren Rogers (Weightlifting)
  19. Alex John (Weightlifting)
  20. Stephen Donovan (Weightlifting)
  21. Brian and Colin Thomas (Football)
  22. Becky Thomas (Haverfordwest Ladies Hockey Club)

 

Disability Sport Award

  1. Ryan Foot (Rugby)
  2. Alex Gulliksen (Sailing)
  3. Simon Eaton (Bowls) x2
  4. Pembrokeshire Special Needs Gymnastics Club
  5. Matthew Evans (Target Shooting)
  6. Robbie Jamison (Target Shooting)
  7. Raymond Lillicrop (Bowls)
  8. Jonathan Hubbard (Bowls)
  9. Rhys Davies (Swimming)
  10. Jack Wood (Swimming)

 

Junior Disability Award

  1. Lily Rice (WCMX) x2
  2. Emma Wilkinson (Sailing and Swimming)
  3. Kirsty Jones (Swimming)
  4. Millie Randall (Boccia, Swimming and Gymnastics)
  5. Libi Phillips (Wheelchair Basketball, Rugby and Racing) x2
  6. Leon Davies (Target Shooting)

 

Girls U16’s

  1. Chloe Hale (Athletics)
  2. Seren Thorne (Shooting and Tetrathlon)
  3. Kasumi Tran (Golf) x2
  4. Flavia Jenkins (Athletics) x2
  5. Katie Dickinson (Bowls)
  6. Kasia Cook (Athletics)
  7. Carys Worby (Golf)
  8. Seren Mitchell (Weightlifting)
  9. Emily Roberts (Football)
  10. Tirion Eynon (Cricket)
  11. Seren Rowlands-Higgins (Gymnastics)
  12. Lowri Hart (Badminton)
  13. Lucy Wintle (Athletics)
  14. Ella Wintle (Athletics)

 

Boys U16’s

  1. Dylan Phillips (Athletics and Rugby)
  2. Kieran Fox (Scooter)
  3. Rhys Daley (Football & Cricket)
  4. Gruff Green (Sailing)
  5. John Probert (Boxing)
  6. Loui Davies (Cricket)
  7. Evan Watts (Cricket)
  8. Dan Davies (Weightlifting)
  9. Alfie Luger (Gymnastics)
  10. Joshua Maynard (Athletics and Boxing)
  11. Sam Hodgson (Surf Kayaking)
  12. Iori Humphreys (Athletics)
  13. Kyle Kenniford (Football)
  14. Tomos Griffiths (Triathlon)
  15. Alex O’Sullivan (Boxing)

 

Male Achievement

  1. Simon Holliday (Cricket)
  2. Sean Hannon (Cricket)
  3. Seth Morris (Surfing) x2
  4. Dylan Scott (Boxing)
  5. Wil Lloyd (Athletics)
  6. Rhys Davies (Swimming)

 

Female Achievement

  1. Heather Lewis (Athletics / Race Walking)
  2. Caryl Jones (Athletics / Marathon)
  3. Steph Amos (Bowls)
  4. Marie Tilley
  5. Chloe Hood (Weightlifting)
  6. Swyn Williams (Rowing)
  7. Gabrielle Ridge (Canoe Slalom)
  8. Alice Bevans (Autograss Racing)

 

Club of the Year

  1. Tenby Aces Cycle and Tri Club
  2. Pembrokeshire Special Needs Gymnastics Club
  3. FF Dancers (x 14 nominations)
  4. Carew Cricket Club
  5. Saundersfoot Bowling Club
  6. Just Tri Junior Triathlon Club (x2)
  7. Clarbeston Road AFC
  8. Milford Haven Gymnastics Club
  9. Cleddau Gymnastics Club
  10. Cresselly Cricket Club
  11. Hermon Tug of War Club
  12. Pembrokeshire Puffins
  13. Strength Academy Wales
  14. St. Florence Girls AFC
  15. Pembroke RFC
  16. Hakin United AFC
  17. Park Run Haverfordwest

 

Coach of the Year

  1. Amy Yelland (Pembs Special Needs Gymnastics Club)
  2. Rob Lewis (Kilgetty Football Club and Lawrenny Cricket Club)
  3. Rob Williams (Lawrenny Cricket Club)
  4. Simon Roach (Weightlifting)
  5. Finola Findlay (FF Dancers)
  6. Rosie Myers (Sailing)
  7. Sarah McGillivray (Gymnastics)
  8. Gemma Tawn (Gymnastics)
  9. Martin Dyde (Athletics)
  10. Richard Owens (Sailing) x8
  11. Jim Horner (Weightlifting)
  12. Bill Davies & Gary Phillips (Tug of War)
  13. Tamara O’Leary (Pembs Puffins)
  14. Wayne Griffiths (Athletics)

Sport

Goodwick bow out of West Wales Cup

Published

on

GOODWICK United bowed out of the West Wales Cup as they were beaten 1-0 by South Gower on Saturday (Dec 4).

The West Wales Premier League side travelled to Pembrokeshire on the back of four straight wins, including their 21-0 demolition of Hendy in the second round of the competition.

This time though they came up against a Goodwick United who were yet to taste defeat this season.

The only goal of the game came sixteen minutes in as Ieuan Priede headed South Gower ahead.

Goodwick had a number of chances throughout the game but were unable to find an equaliser.

Nathan Greene and Johnny Horgan were both brought on to try and change the outcome but their opponents held on to book their place in the next round.

On Saturday, December 11, Goodwick return to Division 1 action with a trip to St Ishmaels.

Continue Reading

Sport

Carew go through in extra time

Published

on

CAREW needed extra time to beat Tumble to book their place in the next round of the West Wales Cup on Saturday (Dec 4).

Shaun Whitfield had put Carew ahead at the end of first half stoppage time but just four minutes into the second half, Trystan Leech pulled Tumble level.

Jordan Richards then scored Carew’s second to put them back ahead and Whitfield’s second goal looked to have sealed the visitors’ passage into the last sixteen.

However, Leech grabbed his second five minutes from time to give the home side hope of forcing the game into extra time.

And Leech completed his hat trick in the 92nd minute to make it 3-3 and to ensure the teams would be playing another 30 minutes.

In the first period of extra time it was Carew who got the goal to put them back in the lead with Harvey Langston scoring.

Tumble were unable to find a way back this time and Joe Williams’ goal two minutes from the end secured the win for the Rooks.

Continue Reading

Sport

Narberth seconds earn bonus point win over Aber

Published

on

NARBERTH seconds (also known as Narberth Athletic) travelled to Aberystwyth as they looked to leapfrog Newcastle Emlyn at the top of the West Wales Conference League.

There was a gale blowing straight down the pitch from the clubhouse, which made attractive rugby difficult in such cold weather conditions.

Narberth lost the toss and played with the wind. They put the home side under pressure for most of the first period using the elements to their advantage and scored two good tries through scrum half Jordan James and livewire flanker Dylan Walsh and, converted by Shane Rossiter but was a 12 point advantage enough going into the second half?

Narberth coach James Merriman sent on two heavyweight replacements at half time in Daf Walters and Jac Norcross to help carry the ball against the elements.

The tactics worked superbly with Walters rumbling over for two tries and centre Ryan Scourfield rounding off a tremendous second half performance for the young Otters going over under the posts to put the score beyond doubt and an excellent bonus point win.

After the game and changing out of their playing strip, the boys then put on their Santa outfits for the Christmas social and long drive home.

Continue Reading

News5 hours ago

Four UK forces are piloting a new service to report sexual assault online

THE NEW online Rape and Sexual Assault reporting service is now live on the websites of British Transport Police, Merseyside...

Community21 hours ago

Bright new community space opens in centre of Haverfordwest

AN EXCITING new community space has opened in the Riverside Shopping Centre in Haverfordwest. Based in the former Wimpy building,...

News3 days ago

Protect yourself and others from Covid-19 this festive season

PEMBROKESHIRE COUNTY COUNCIL says it is reminding people to think of the continuing risks from Covid variant when attending Christmas...

News3 days ago

Parents warned of pitfalls of buying e-scooters this Christmas

Thinking of buying an e-scooter as a gift this Christmas? You may want to rethink that idea the local police...

News4 days ago

New funding for Pembroke regeneration scheme welcomed

PEMBROKESHIRE COUNTY COUNCIL has said it is proud to announce the success of its bid to the UK Government Levelling...

News5 days ago

Extreme pornographic images case to be dealt with at Swansea Crown Court

A MILFORD HAVEN man who denies three charges of making indecent images of children and of possessing an extreme pornographic image...

News7 days ago

Secondary school staff and pupils must wear face coverings from December 1

FOLLOWING the written statement from the Minister for Education yesterday (Monday) evening, all secondary school learners and staff will be...

News1 week ago

‘Unpleasant’ trader must pay over £19,000 for shoddy shed work

A MAN who carried out substandard work on a shed in north Pembrokeshire and became unpleasant when challenged has been...

News1 week ago

Covid-19 cases highest in Tenby; lots of new cases in Neyland and Pembroke Dock

THE NUMBER of Covid-19 infections still taking place in Pembrokeshire is still significant, with the latest figues broken down per...

News1 week ago

Vaccine-sceptic care workers urged to get jabbed to save lives

A SOCIAL CARE leader has urged the minority of vaccine-sceptic care workers in the Hywel Dda Health Authority area  to...

Popular This Week