News
Pembrokeshire County Show – Day 1 Results
THE SUN was shining for the first day of the Pembrokeshire County Show at the Withybush Showground in Haverfordwest yesterday (Aug 15).
Crowds packed the show to enjoy the competitions, activities and food & drink on offer.
The ground, still wet from the day before (Aug 14), meant that unfortunately the showjumping was cancelled, however all other competitions scheduled for the day took place as planned.
Haverfordwest suffered traffic problems early in the morning as a large number of vehicles travelled to the event, however the town’s roads were clear by midday with a constant flow of traffic.
At the Herald Media Centre, the Herald Radio team were broadcasting live throughout the day, with local musicians taking the stage with live performances.
CROPS
Winter Barley
1st Jones Family – Trenichol
2nd Mr Adam Thorne
3rd Mr Jeff Lewis – Pearson Farm
Winter Oilseed Rape
1st Mr Andrew Davies – Redlands Farm
2nd Mr Andrew Davies – Redlands Farm
3rd Jones Family – Trenichol
Winter Oats
1st Mr Mark Reynolds – Hayguard Hay Farm
2nd Mr Mark Reynolds – Hayguard Hay Farm
3rd Mr Tom Rees – Dudwell Farm
Winter Wheat
1st Jones Family – Trenhichol
2nd Mr Andrew Davies – Redlands Farm
3rd Mr Andrew Davies – Redlands Farm
Spring Barley
1st – Mr William & Ed Richards – Windmill Park
2nd Mr Andrew George – Rosepool
3rd Jones Family – Trenichol
Spring Wheat
1st My James Evans – Cottesmore Farm
2nd Mr Peter Scale – Upper Haythog
Spring Oats
1st Mr James Evans – Cottesmore Farm
2nd Mr James Evans – Cottesmore Farm
Forage Maze
1st Mr Jeff Lewis – Pearson Farm
2nd Smith Brothers – Pelcomb
3rd Smith Brothers – Pelcomb
Potatoes
1st Jeff Lewis – Pearson Farm
2nd Mr William & Ed Richards – Windmill Park
GUNDOG GROUP
Class 1 – Golden retriever junior
1st Taminiarn Forget Me Not Sandaula
Class 2 – Golden retriever graduate
1st Cwmtaff Jack The Lad
Class 3 – Golden retriever open
1st Cwmtaff Jack The Lad
Class 5 – Irish setter graduate
1st Redeshka Simply Perfect
2nd Scoteslaw Chicargo Fire
Class 6 – Irish setter open
1st Redeshka Sweet Gypsy Rose
2nd Tarandell Rocher’s Desire
3rd Redeshka Miss Chevious
Class 7 – Cocker spaniel graduate
1st Rockllocers Ice Crystal
Class 8 – Cocker spaniel open
1st Rockllocers Ice Crystal
Class 10 – Flatcoated retriever open
1st Crunwere Marley Magic
2nd Parkcariad Saphie Lake
3rd Redbred’s other of Dragons
Class 11 – Weimaraner open
1st Gunalt Rock Out With Hantzburg
2nd Gunalt Pi In The Sky
3rd Gunalt Sugar Plum
Class 13 – Lare Munsterlander Open
1st Seahaven Borrowed Heaven
2nd Jaudas Foxey Lady
3rd Paddockridge Madelaine At Seahaven
Class 14 – Nova Scotia duck tolling retriever graduate
1st Dinaskarrek’s Red Vixen
Class 15 – Nova Scotia duck tolling retriever open
1st Riverwatcher Kaviksuk
2nd Riverwatcher Nukilik
3rd Seahaven Parish Bell
Class 16 – Welsh springer spaniel open
1st Cwmbeili Morgan
2nd Brynseiri Afan
Class 17 – Labrador retriever open
1st Woomist Myrtle
2nd Snowy Steffi At Rentas
3rd Kilmainham Saoirse
Class 18 – Pointer open
1st Tyremy Southseaspice
2nd Hookwood Summer Nights
Class 19 – Retriever (Chesapeak Bay) open
1st Haracabay High Spirit
2nd Hookwood Summer Nights
Class 20 – AVNSC Gundog Junior
1st Sonnetend Too Funky
2nd Vizalba Sparkler
Class 21 – AVNSC gundog graduate
1st Pindani Honeysuckle
Class 22 – AVNSC gundog open
1st Trixhund Talking Obsession
Class 23 – AC gundog puppy
1st Kilmainham Saoirse
HOUND GROUP
Class 24 – Deerhound graduate
1st Drumifee Monague
Class 25 – Deerhound open
1st Wolfscastle Greyce
2nd Drumifee Sophie
Class 27 – Whippet junior
1st Zoraden Darkest Wings
2nd Hollyland It Must Be Love
3rd Poppyhall Mad Hatter
Class 28 – Whippet graduate
1st Zoraden Darkest Wings
2nd Glasrhedyn Now Or Never
3rd Wolfscastle Jubilee Jack
Class 29 – Whippet open
1st Skokerdream Field of Gold To Wolfscastle
2nd Ashkyem Harlequins Star
3rd Dark Wing
Class 32 – Minature smoothhaire dachshund junior
1st Cwmdarhian Don’t Push It At Davdax
2nd Trixhund Bring Me Love
3rd Jazzmaster Xavier Unda Fire
Class 33 – Miniature smoothhaired dachshund graduate
1st Radclyffe Athene At Davdax
2nd Trixhund Mini Mouse
3rd Coffee Son
Class 34 – Miniature smoothhaired dachshund open
1st Davdax Red Button
2nd Jazzeebee Fire Babe
3rd Trixhund Bring Me Sunshine
Class 35 – Miniature longhaired dachshund junior
1st Prisca Pride and Passion
Class 36 – Miniature longhaired dachshund graduate
1st Timshaws Moon Dust
2nd Silflay Sugarbabe
Class 37 – Miniature longhaired dachshund open
1st Silflay Sweet Georgia Brown
2nd Silflay Helekalikimaka
3rd Timshaws Moon Shadow
Class 38 – Longhaired dachshund graduate
1st Trixhund Black Opium
Class 39 – Longhaired dachshund open
1st Trixhund Opiim
Class 41 – Saluki graduate
1st Chisobees Betty Boop
2nd Ulmarra Sapphire
Class 42 – Saluki open
1st Chisobee Caru Cyntaf
Class 43 – Beagle graduate
1st Bellvalley teen spirit
2nd Emorlen Gypsy Tango At Hibeaglin
Class 44 – Beagle open
1st Ospreagle Ottoff The Press At Hilbeaglin
2nd Emorlen Domino At Hilbeaglin
3rd Bellvalley Pearl From Bronllys
TERRIER GROUP
Class 49 – Soft coated wheaten terrier
1st Flaxela Living Legend of Gwendonydd
2nd Brynhur Rochelle Lil Rock
Class 50 – Border terrier graduate
1st Amber Spirit Gambler
2nd Glebeheath Beau Belle
3rd Impney Lady
Class 51 – Border terrier open
1st Chatmoss Locksmith
Class 54 – Sealyham terrier open
1st Jacott Jubilee Queen
2nd Sojus Hepatica Nobilis
Class 61 – Welsh terrier open
1st Brecknock Bleddyn
2nd Aman Brennin
Class 62 – AV NSC terrier graduate
1st Frishbeck Guitarman
2nd Hunter Hawk A Swedish House Mafia
3rd Jobanker Prim’n Proper
Class 63 – AV NSC terrier open
1st Hunter Hawk Clare
Class 64 – AV terrier puppy
1st Reidswire Border Battle Cry To Rubegud
2nd Jobanker Virtuous Veronica
VARIETIES
Class 65 – AV special brace
1st Seahaven Borrowed Heaven
2nd Ospreagle Ottoff The Press At Hilbeaglin
Class 66 – AV veteran
1st Bronia Sweet Amber At Truxhand
2nd Haracabay High Spirit
3rd CH Brynhir Rochelle Lil Rock
Class 67 – AV vintage
1st Gunalt Pi In The Sky
2nd Curious George of Hantzburg
3rd Paddockridge Madelaine At Seahaven
Class 68 – YKC member stakes
1st Redeshka Sweet Gypsy Rose
2nd Seahaven Parish Bell
3rd Wolfscastle Bailey Blue
Class 69 – Minor puppy stakes
1st Wolfscastle Hot Gossip Avec Ebonique
2nd Llangynderyn Cregannan
3rd Poppyhall Mad Hatter
Class 70 – Sparkle grooming puppy stakes
1st Wolfscastle Hot Gossip Avec Ebonique
Class 71 – Junior stakes
1st Frishbeck Guitarman
2nd Cwmbeili Morgan
3rd Gunalt Sugar Plum
Class 72 – Open stakes
1st Trixhund Talking Obsession
2nd Brynseiri Afan
3rd Skomerdream Field of Gold to Wolfscastle
J.H.A CLASSES
Class 73 – J.H.A. 6 – 11 years
1st Charlotte Bojanowski
Class 74 – J.H.A. 12 – 16 years
1st Ffion Thomas
2nd Kirsty Tamilia
3rd Eleanor Black
Y.K.C CLASSES
Class 75 – Y.K.C. 6 – 11 years
1st Madison Potter
Class 76 – Y.K.C. 12 – 16 years
1st Eleanor Black
2nd Kirsty Tamilia
3rd Ffion Thomas
Class 77 – Y.K.C. 17 – 24 years
1st Laura Jayne Lewis
2nd Catherine Webb
3rd Ebony Owen
ADULT HANDLING
Class 78 – 17+ years
1st Catherine Webb
AGILITY SHOW
Class 101 – Small Agility Graded 1, 2, 3 (Grade 1)
1st Twiglet Express
Class 101 – Small Agility Graded 1, 2, 3 (Grade 2)
1st Finbar Noir
Class 101 – Small Agility Graded 1, 2, 3 (Grade 3)
1st Little Bigman
Class 102 – Small Agility Graded 4, 4 (Grade 5)
1st Dorothy Dancing Diva
Class 102 – Small Agility Graded 4, 4 (Grade 4)
1st Sariante Elizabeth Swan
Class 103 – Small Agility Combined 6-7
1st Rhydygalfe Quick Step
2nd Dotties Luck
Class 104 – Burns Pet Nutrition Welshhandler Ag
1st Rhydygalfe Quickstep
2nd Cool Beans
3rd Jazzy Jet
Class 105 – Small agility combined 1-3
1st Chester’s Best
Class 106 – Small agility combined 4-7
1st Sirensong Time To Change
2nd Hillsidejems Triptronic
Class 107 – Small jumping combined 1-3
1st Ballot Starlight
Class 108 – Small jumping combined 4-5
1st Dorothy Dancing Queen
2nd The Roctum Rover
Class 109 – Small Jumping combined 6-7
1st Hillsidejeinz Triptronic
Class 110B – Junior club over 12 jumping C1-7
1st Fiezd Ranger Crusader
Class 111 – Animal health company classic
1st Dreamwork Dave Dream
2nd Pieddofer Elderberry
3rd Moltoni Ice
Class 112 – Medium agility graded 1, 2, 3 (Grade 1)
1st Charlie Lucas
Class 112 – Medium agility graded 1, 2, 3 (Grade 2)
1st Jorya’s Blue Prince
Class 112 – Medium agility graded 1, 2, 3 (Grade 3)
1st Meisterwerk Kia
Class 113- Medium Agility Graded 4, 5 (Grade 5)
1st My Little Dobby
Class 114 – Medium Agility Combined 6-7
1st La Folie Deuce
2nd Minkadile Magic
Class 115 – Medium agility combined 1-3
1st Jozal Jumping Jackaroo
2nd Jorja’s Blue Princess
Class 116 – Medium agility combined 4-7
1st Lazerta’s Miley of Basilea
2nd Winhill Wellington
Class 117 – Medium jumping combined 1-3
1st A Licence to Thrill
2nd Cotleigh’s Mungo
3rd Katch Kara If You Can
Class 118 – Medium jumping combined 4-5
1st Sascha Lady of Atina
2nd P District Pontapandy
Class 119 – Medium Jumping Combined 6-7
1st Avalia Black Cardamom
2nd Riverwatcher Suka
Class 120 – Large Agility Graded 1, 2, 3 (Grade 1)
1st Ari Garton
Class 121 – Large Agility Grade 3
1st Black Lotus
2nd Redcharisma Beside You
3rd Sandringham Lottie
Class 122 – Gary Woodham Mem. Ag Graded 4, 5 (Grade 5)
1st Ford Ranger Crusader
2nd Broachan Celtic Magic
3rd Stars Of Mars Athena
Class 122 – Gary Woodham Mem. Ag Graded 4, 5 (Grade 4)
1st Merryway Savanna
2nd Berkley Wistful Dream
3rd If You Could See Me Now
Class 123 – Large Agility Graded 6, 7 (Grade 6)
1st No Tears For Many Ears
2nd Maxington Stanley of Perrandune
Class 123 – Large Agility Graded 6, 7 (Grade 7)
1st Magical Gamble
Class 124 – Large agility combined 1-4
1st Dark Aspire Secret
2nd Spot On Saine
3rd Maori Songbird
Class 125 – Large agility combined 4-7
1st Leia Sky
2nd Breachans Celtic Magic
3rd Mimi Myturn
Class 126 – Agria pet insurance large C1-3
1st Black Lotus
2nd Redcharisma Beside You
3rd Rujaff Topsy Turry
Class 127 – Large jumping combined 4-5
1st Manicsax
2nd Follyfleat Luna Eclipse
3rd Dragondream Blinking Luna
Class 128 – Large Jumping Combined 6-7
1st Leia Sky
2nd Third Tri Lucky
3rdHint Of Mint
Class 129 – Large jumping combined 1-2
1st Rob Roston
2nd Shadowchaser Of The Night
Class 130 – Large jumping combined 6-7
1st Wickways Magic Magpie
2nd Silver Wishes
Class 131 – Anysize jumping combined 1-7
1st Chilli Peppa At Willowyarde
2nd Mystery of Moonlight Mayhem
3rd Jensen Back To Black
Class 132 – Anysize Steeplechase C1-7
1st Chilli Peppa At Willowyarde
2nd Nedlo What A Dilemma
3rd Bolderson Molly
GWARTEH AYRSHIRE CATTLE
Class 1 – Maiden Heifer, under 18 months
1st Williams, Mr & Mrs P G & S G A, Willhome Barney Pansy 3
2nd Graville, Mr & Mrs R P & K J, Longwood Prime Crummie
Class 2 – Heifer in-calf due to calve before the age of 3 years
1st Williams, Mr & Mrs P G & S G A, Willhome Elpaso Victoria
2nd Williams, Mr & Mrs P G & S G A, Willhome Barney Mitzy
3rd Granville, Mr & Mrs R P & K J, Longwood Woodraw Eunice
Class 3 – Cow, dry, in-calf
1st Williams, Mr & Mrs P G & S G A, Willhome Ristourn Crummie
2nd Williams, Mr & Mrs P G & S G A, Willhome Poker Flo
Class 4 – Heifer, in milf having calved by the age of 3
1st Williams, Mr & Mrs P G & S G A , Willhome Barney Honesty
2nd Granville, Mr & Mrs R P & K J, Gelli Garedig Drummond Spark
Class 5 – Junior Cow in milk, 2nd or 3rd calver
1st Reed, S P R & L, Stanform Dreamy Bella
2nd Williams, Mr & Mrs P G & S G A, Willhome Ristourn Mary
3rd Williams, Mr & Mrs P G & S G A, Willhome Challenger Amanda
Class 8 – Pedigree or grading up milk recorded cow or heifer
1st Williams, Mr & Mrs P G & S G A, Willhome Ristourn Mary
2nd Williams, Mr & Mrs P G & S G A, Willhome Gold Tootle
3rd Williams, Mr & Mrs P G & S G A, Willhome Ristourn Mary
GWARTEH HOLSTEIN CATTLE
Class 16 – Maiden heifer under 18 months
1st Lewis Pearson Ltd, St Brides Mesdoor Rosina
Class 17 – Heifer in-calf due to calve before the age of 3 years
1st James, Mr Ifan, Normead Alexander Warner
2nd Evans, Mr & Mrs J D L & M M, Srince Bee Alexander Elegance
3rd Lewis Pearson Ltd, St Brides Lincoln Ash
Class 18 – Cow in-calf, dry, not less than five months
1st Lewis Pearson Ltd, Sterndale Ashlyns Gold Et
Class 20 – Heifer in milk, born in or after 2014
1st Lewis Pearson Ltd, St Brides Alta 5G Milly
2nd Davies, Mr & Mrs Alun & Carolyn, Caer Saloon Sian 39
Class 24 – Cow in milk, having calved 3 times
1st Lewis Pearson Ltd, St Brides Windbrook Sonia
2nd Mr James Ifan, Sandringham Mr Burns Spottie
3rd Mr Mark Williams, Yatehouse Adventure Jodie Red
Class 25 – Cow in milk, having calved four or more times
1st Mr James Ifan, Peak Dusky Rhapsody
Class 26 – Lifetime production for cows which have given at least 50,000kgs of milk
1st Lewis Pearson Ltd, Sterndale Ashlyns Gold Et
GWARTEH JERSEY CASTLE
Class 41 – Maiden heifer, under 18 months on day of show
1st Future Dreams Partnership, Mydrim Trecanda Worth Waiting For Ceres
2nd Jones (Salfach Jerseys), R & F, Salfach Bruce Nagini
3rd Jones (Salfach Jerseys), R & F, Salfach on Time Promise
Class 42- Heifer in-calf due to calve before age of 3 years
1st Future Dreams Partnership, Saxown Colton Heidi
2nd Jones (Salfach Jerseys), R & F, Salfach Joel Poppet
3rd Mr I H W Harries, Elite Aimless Lady
Class 43 – Cow, dry, in-calf
1st Future Dreams Partnership, Mydrum Remake’s Tara 2
2nd Jones (Salfach Jerseys), R & F, Wellhead Dvaiseor Marie
Class 44 – Heifer in milk having calved by the age of 3 years
1st Jones (Salfach Jerseys), R & F, Salfach LC Jamie
Class 45 – Cow in milk, having calved twice
1st Jones (Salfach Jerseys), R & F, Salfach Illusion Popcorn
Class 46 – Cow in milk, having calved three times
1st Llewellin Family, Riverside Tequila Hazlenut
2nd Future Dreams Partnership, Future Dreams Tequila’s Veronica
Class 47 – Senior cow in milk, having calved four or more times
1st Future Dreams Partnership, Jubilee Excitation Ceres
2nd Future Dreams Partnership, Gaddesden Tracy
3rd Jones (Salfach Jerseys), R & F, Salfach Senior Lara
Class 48 – Lifetime production for cows that have given at least 25,000kgs of milk
1st Future Dreams Partnership, Jubilee Excitation Ceres
2nd Future Dreams Partnership, Gaddesden Tracy
Class 49 – Pedigree milk recorded Jersey cow or heifer
1st Future Dreams Partnership, Jubilee Excitation Ceres
2nd Future Dreams Partnership, Gaddesden Tracy
3rd Future Dreams Partnership, Mydrym
Class 53 – Group of three animals owned by same exhibitor
1st Jones (Salfach Jerseys)
GWARTHEG DAIRY SHORTHORN CATTLE
Class 57 – Maiden heifer under 18 months
1st Batchelor, A & C, Castlemartin Butternut Wildeyes
2nd Batchelor, Ms Rachel, Cotonhall Princess Cornelia
Class 58 – Heifer in calf due to calve before the age of 3 years
1st Davies, Messrs M S & E A E, Elkington Clara 16
2nd Batchelor, Ms Rachel, Cottonhall Moses Meadow Queen
3rd Davies, Messrs M S & E A E, Elkington Dewdrop 27
Class 59 – Cow, dry, in calf
1st Batchelor, Ms Rachel, Churchroyd Pamela 18th
GWARTHEG BROWN SWISS CATTLE
Class 68 – Maiden heifer under 18 months
1st Davies, Mr & Mrs Alun & Carolyn, Quarry Blooming Mire
2nd Davies, Mr & Mrs Alun & Carolyn, Quarry Shebang Liz
Class 69 – Heifer in calf due to calve before the age of 3 years
1st Mr Mark Williams, Elite Blooming Liz
2nd Alun & Carolyn Davies, Quarry Placido Liz
Class 70 – Cow, dry, in calf
1st Mr Mark Williams, Elite W R Lovely
Class 71 – Heifer in milk having calved by the age of 3 years
1st Mr Mark Williams, Elite Vivid Lovely
2nd Alun & Carolyn Davies, Quarry Zrus Bali
Class 72 – Junior Cow in milk, 2nd & 3rd calver
1st Mr Mark Williams, Elite Blooming Mair
2nd Alun & Carolyn Davies, Quarry Vigor Mair 2 VG87
YOUNG CATTLE HANDLERS
Class 90 – Dairy cattle young handlers 14-18 years
1st Anwen Thomas
Class 91 – Dairy cattle young handlers 19-26 years
1st Rhydian Jones
WELSH PART-BRED PONIES
Class 650 – Brood mare four years old or over, with foal at foot
1st Mr & Miss Newnham & Godden, Moor Hall Tinkerbelle
Class 651 – Colt or filly foal eligible for registration
1st Newham & Godden, Moor Hall Fairytale
2nd Mrs Valmai Thomas, Mount Pleasant Royal Romance
3rd Mr John Thomas, Flash Guto
Class 652 – Filly, colt or gelding yearling, calculated not to exceed 14.2h.h at maturity
1st Mrs Rosemary Rees, Small and Flora Bee
2nd Newnham & Godden, Moor Hall Peter Pan
3rd R D & Vaughan Rees, Heatherton Pandora
Class 653 – Filly, colt or gelding yearling, calculated to exceed 14.2h.h at maturity
1st Mrs K J Hall, Penstrumbly Sugar Barlow
2nd R D Rees, Heatherton Sprite
Class 654 – Filly, colt or gelding, two and three year old, calculated not to exceed 14.2h.h at maturity
1st Newnham & Godden, Moor Hall Benjamin Bunny
2nd Highmead Stud, Highmead Honeybee
3rd R D & Vaughan Rees, Heatherton Spectre
Class 655 – Filly, colt or gelding, two and three year old, calculated to exceed 14.2h.h at maturity
1st Mrs Jane, Lodgemor Fizz Bomb
Class 656 – Ridden class stallion, mare or gelding four years old or over, calculated not to exceed 13.2h.h at maturity
1st Mrs Melanie James, Bluerock Amethyst
2nd Mrs Joyce Canton, Barkway Music Boy
3rd Mrs Anne Pritchard-Simmons, Cupidhill Caprice
Class 657 – Ridden class stallion, mare or gelding four years old or over, calculated to exceed 13.2h.h at maturity
1st Miss Abi Voyce, Puddingwood Dun to a Tee
2nd Serena James, Skylais Indi Bay
3rd Charles & Lorna Morgan, Small-Land Silverton
WELSH MOUNTAIN PONIES SECTION ‘A’
Class 503 – Brood mare four years or over with her own foal at foot
1st Mrs S Tibbey, Fouroaks Coco Chanel
2nd Mr R Miller & Mr D M Davies, Heniarth Yesterday
3rd Miss J M Reed, Haverford Winter’s Tale
Class 504 – Colt or filly goal eligible for registration
1st Mr R J H Lewis, Cwmmeudwy Welsh Legend
2nd Miss J M Reed, Haverford Step On
3rd Mr R Miller & Mr D M Davies, Heniarth Jonny B Goode
Class 506 – Barren mare or gelding four years old or over
1st Mrs H J Myers, Rosmarche Cowslip
2nd Miss Anwen H Griffiths, Finglebridge Florentine
3rd Mrs S Sthey, Stonedge Sweet Pea
Class 508 – Colt, yearling
1st Mrs S Anderson, Thistledown Hi-Jack
2nd Davies Bros, Plasderw Goldtop
3rd Menai Stud, Friarly Sensation
Class 509 – Filly, yearling
1st Ms & Miss H J & H R Hopkinson, Tollgate When-You-Wish
2nd Mrs Wendy Lowe Barnes, Lacy Chanel’s Dream Catcher
3rd Mrs Catherine Owen, Crumpwell Hareeba
Class 510 – Colt, two or three year old
1st Dr E W & Mr D Davies, Ceulan Calib
2nd Mrs & Miss K & J Sheil, Dukeshill Chiquino
3rd Mrs Catherine Owen, Springbourne Canaletto
Class 511 – Filly, two or three years old
1st Mrs Ann Thomas, Wernderris Rhoswenna
2nd Mrs Catherine Owen, Crumpwell Blue Opal
3rd Mr Neil Nicholson, Friarly Sweet Isabelle
WELSH PONIES SECTION ‘B’
Class 523 – Brood mare, four years old or over with her own foal at foot
1st Mr & Mrs A S Davies, Caldan Valley Georgia, Cadlan Valley Georgia
2nd Miss Kate Williams, Thistledown Golden Zumba
3rd Miss Elizabeth Bond, Melau Milli
Class 524 – Colt or filly foal eligible for registration
1st Miss Kate Williams, Ringside Foal
2nd Mr & Mrs A S Davies, Cadlan Valley Sea King
3rd Miss Elizabeth Bond, Rickeston Fleetfoot Mac
Class 525 – Barren mare or gelding four years old over
1st D G Morgan, Telynau Gwenfair
2nd Mrs Julie Russell, Cadlan Valley Sirocco
3rd Miss Jessica Price, Thistledown Arctic Fox
Class 527 – Colt or filly yearling
1st Mrs Hilary Brockbank, Bryngwennol Contessa
2nd Menai Stud, Menai South Wind
Class 528 – Colt or filly, two or three year old
1st Mrs Julie Russell, Brwyngwennol Fair Treasure
2nd Mrs Nicola Morgan, Heniarth Daisy Does It
3rd Ms K Graves, Larnel Mccoy
Class 529 – Geldning three years old and under
1st Miss S J E Easton, Gigman on the Razz
Class 530 – Stallion four years old or over
1st Mrs Julie Russell, Bryngwennol Royal Tribune
2nd Mrs D Jones, Waxwing Glimmer
WELSH PONY COB TYPE SECTION ‘C’
Class 539 – Brood mare, four years old or over with her own foal at foot
1st Mr Julian Williams, Climery Lili Lon
Class 540 – Colt or filly foal eligible for registration
1st Mr Julian Willias, Climery Ladybird
Class 541 – Barren mare or gelding four years old or over
1st Mrs Ann Thomas, Gluncerch Awel Teify
2nd Rockstar Sports Horses, Mynydd Cynffig Zara
3rd Bethan Jones, Gwenllan Celt
Class 543 – Colt or filly, yearling
1st Menai Stud, Menai Georgie Boy
Class 544 – Colt or filly, two or three year old
1st Calvert Williams, Brohedydd Golden Joey
2nd Mr & Mrs P & J Dening, Gwilymparc Rachel
3rd Mrs Ann Thomas, Climery Little Lady
Class 546 – Stallion four years old or over
1st Mr & Mrs P & J Dening, Tyreos Aragon
WELSH COB SECTION ‘D’
Class 554 – Brood mare four years old and over with own foal at foot
1st Menai Stud, Menai Miss Imp
2nd Mrs Gill & Emma Keeling, Maesyrafon Summer Gold
Class 555 – Colt or filly foal eligible for registration
1st Menai Stud, Meai Miss Midas
2nd Mrs Gill & Emma Keeling, Graygil Lucy Locket
Class 556 – Barren mare or gelding four years old or over
1st Mr D A Green, Edmar Manion Haf
2nd Mr & Mrs P & J Dening, Bryneglur Maggie
3rd Mrs Julie Taylor, Fronarth Golden Queen
Class 558 – Colt or filly yearling
1st Menai Stud, Menai Milly
2nd Mr H Matthew Howells, Dyffryncowin Celtic Princess
3rd Mr David Brown, Pontlasse Olympia
Class 559 – Colt or filly, two or three year old
1st Ms Sonia Smith, Trevallion Apollo
2nd K Robson, Gwendraeth Gambler
3rd Mr E Davies, Gellifach Tomo
Class 560 – Gelding three years old and under
1st Mr R J H Lewis, Cwmmeuedy Teyrn
Class 561 – Stallion four years old and over
1st Menai Stud, Menai Cardi Llwyd
2nd Mr Ian Manning, Coednewydd Kalypso
3rd Mr & Mrs D George, Tyhen Brenin
MINIATURE SHETLAND PONIES
Class 591 – Brood barren mare or gelding four years old and over, not exceeding 34″
1st Mr E Y Edwards, Hasguard Flora
2nd Ms Amy Louise Hassan, Ronnie’s Dynamic Denise
3rd Mrs Suzanne Morris, Hasguard Naomi
Class 592 – Colt or filly foal
1st Mrs D Hawker, Hawkerbays Artisan
2nd Mr E Y Edwards, Shalaine Fantasia
3rd Mrs Anne Edwards, Wernfelig Dilys
Class 594 – Yearling colt, filly or gelding not to exceed 34″ at maturity
1st Mrs D Hawker, Hawkerbays Artisans
2nd Mrs Suzanne Morris, Cwmllynfell Tiger Lily
3rd E Smith, Windwillow Miss Pollyanna
Class 595 – Two or three year old colt, filly or gelding not to exceed 34″ at maturity
1st Mrs J Oliver, Cwmllynfell Sweet Pea
2nd Ms & Miss H J & H R Hopkinson, Glenroeburn Dyson
3rd Miss Karen Hodge, Halstock Minnie Mo
Class 597 – Stallion four years old and over, not exceeding 34″
1st Mrs Joan Thomas, Threearce Natty-Willow Spark
2nd Ms Debbie Tremellen, Wotknotts Button
3rd Mrs Joan Thomas, Goytre Kalon
MIXED MOUNTAIN & MOORLAND IN-HAND & RIDDEN PONIES
Class 607 – Colt, filly or gelding – one, two or three year old
1st Mrs Alison Evans, Knightoncombe Spidle Ermine
Class 608 – Stallion, mare or gelding four years or older
1st Mrs Alison Evans, Anchor Homeymeade
Class 609 – Colt, filly or gelding – one, two or three years old
1st Mr Mark Tamplin, Darrenvale Diamante
2nd Miss S E Whitfield, Penskyber French Connection
Class 611 – Stallion, mare or gelding four years or older
1st Miss Kerren Bissmire, Brocklebeck
2nd Miss S E Whitfield, Ballyheane Billy
3rd Miss S E Whitfield, Ester
Class 619 – Stallion, mare or gelding, four years or older
1st Mrs Alison Evans, Anchor Homeymeade
Class 620 – Stallion, mare, or gelding, four years or older
1st Miss Kerren Bissmire, Brocklebeck B-H-B
2nd Mrs Tracy Martin-Smith, Leadgate Blue Levi
Class 621 – Stallion, mare or gelding, for years or older
1st Miss S E Whitfield, Tempo Kathy
PALOMINO PONIES
Class 665 – Palomino three years old and over
1st Mrs Louise Russell, Ceinewyddfach Seren Aur
2nd Miss J Beecher, Havenbeech Goblet-of-Fire
3rd Mrs J Mount, Doylan Gorgeous Grae
Class 666 – Palomino one or two years old
1st Mrs Heather Parker, Fairywood Ariel
2nd Mrs Merryl Lloyd, Doylan Tio Pepe
3rd Mr Rhys Griffiths, Celton Jaques
Class 667 – In Hand cremello or cream dilute including buckskin, any age
1st Miss Elizabeth Bond, Rickeston Fleetwood Mac
2nd Mrs J Mount, Talachddu China Doll
3rd Miss Elizabeth Bond, Melau Milli
Class 669 – Ridden cremello or cream dilute including bucksin, 4 years or over
1st Mr & Mrs P Anderson, Crabbiesden Platinum
Class 671 – Palomino 4 year old and over to be shown under saddle, stallion, mare, or gelding
1st Miss S E Whitfield, Glebedale Sugar Babe
2nd Mrs Joyce Canton, Briolen Chloe
3rd Mrs Louise Russell, Ceinewyddfach Seren Aur
SHIRES AND HEAVY HORSES
Class 631 – Barren mare, filly or gelding, born in or before 2014
1st Mr Anthony Szopa, Catwg Jessie J
2nd Mr & Mrs E Davies, Bodafon Rose Marie
3rd Mr John Fletcher, Catwg Black Velvet
Class 633 – Open heavy horse
1st Mr John Fletcher, NED
2nd Mr Hywel Edwards, Derwen Fawr Rhiannon
Class 634 – Ridden heavy horse
1st Mr John Fletcher, Catwg Black Velvet
2nd Mr Hywel Edwards, Derwen Faw Rhiannon
News
Welsh Lib Dems urge First Minister to return dodgy donation
THIS week in the Senedd, the Welsh Liberal Democrats have urged the First Minister to return the £200,000 donation he received from a company linked to environmental crimes.
Speaking to the Senedd on Wednesday, party leader Jane Dodds MS urged FM Vaughan Gething to return money donated to his campaign by Dauson Environmental, a refuse and recycling business owned by David John Neal.
Mr Neal received a 3-month suspended prison sentence in 2013 for illegally dumping waste at a conservation site on the Gwent levels.
His companies Atlantic Recycling and Neal Soil Suppliers were also prosecuted and given fines and costs of £202,000.
Then in 2017, Mr Neal was given another suspended sentence of 18 weeks, with fines and costs of £230,000 after failing to remove the waste.
The Welsh Lib Dems have called on the FM to return the donation, as part of wider calls for a shift away from the influence of “big money” in Welsh politics.
Commenting, the Leader of the Welsh Liberal Democrats Jane Dodds MS said:
“This entire episode has casted a dark shadow upon Welsh democracy and has rightfully led to many questioning the integrity of Vaughan Gething’s leadership campaign and the way our democracy works here in Wales.
Unfortunately for many of us this is hardly surprising, as our political system has been broken for quite some time now.
A system that empowers the elite donor class whilst simultaneously shutting out the voice of the voter is a perversion of democracy itself.
This is why our wider goal must be to remove the influence of ‘big money’ from Welsh politics once and for all.
We cannot have another government that prioritises the interests of its financial benefactors over those of the Welsh people.
We need to take a firm stance in rooting out the influence of cash in Welsh politics, for the sake of our communities we must start prioritising their interests and needs instead of having more self-serving politicians.”
News
Council seeking legal advice to address Withyhedge enforcement
PEMBROKESHIRE County Council says it has sought legal advice and is contemplating legal proceedings against Withyhedge Landfill operators RML, in regards to the ongoing odour issues at the site.
The Council intends to ask the Court for an injunction requiring RML to abate the public nuisance odour arising from the landfill. Failure to comply with the injunction would be contempt of court, which carries a penalty of up to two years’ imprisonment and unlimited fine.
Following significant work undertaken by RML the Authority is disappointed that the problem has not been resolved and residents continue to be impacted by the odour.
Working in collaboration with Natural Resources Wales (NRW) and Public Health Wales (PHW), we fully appreciate that the communities affected cannot tolerate this any longer.
NRW announced that the first set of deadlines for the completion of actions to tackle the ongoing odour issues at Withyhedge Landfill have been met, one week on following the issuing of further enforcement action on 18th April.
This will be closely monitored by NRW to ensure the operator complies with all the actions set out in Notice by 14 May.
It was deemed appropriate to wait until the operator had carried out mitigation to comply with the enforcement requirements by NRW prior to considering this additional action.
To that end, on 26th April 2024, the Council served RML with a letter of claim and invited them to give legally binding undertakings to abate the odour nuisance or face legal proceedings. The Council also asked for disclosure of documents relevant to the proceedings, including records of waste brought in or removed from the landfill.
The Council has given RML until 14th May 2024 to respond to its letter of claim. This aligns with the current deadline set by NRW under its enforcement notice.
Pembrokeshire County Council Chief Executive Will Bramble welcomed the move. He said: “We are extremely disappointed that RML has not delivered the necessary action to stop the completely unacceptable smells from the site.
“We fully support the additional enforcement action being taken by NRW and continue to work closely with them to do all in our power to correct the situation.
“Our intention to ask the Court for an injunction requiring RML to stop the odour nuisance arising from the landfill, is another part of our collaborative approach. The smell from Withyhedge is having a major impact on residents and visitors. This situation has gone on too long and it is unacceptable.”
News
Beautiful, funny and lovely: Family pay tribute to Sian Batchelor
THE family of a woman has paid tribute to a “beautiful, funny, lovely person.”
Sian Batchelor, aged 32, was found on a beach near Pennar, Pembroke Dock on Tuesday evening, April 30th, 2024.
Her family has issued a statement to say: ‘We are devastated by our loss. Sian was a beautiful, funny, loving person. We will treasure the good times we had with her.
“We would now like time to grieve and would ask to be given privacy in which to do so.”
The circumstances surrounding Sian’s death are being investigated and police would like to hear from anyone with information, sightings of Sian or contact from Sian, between Thursday April 25 to Tuesday April 30.
Police can be contacted either online at: https://bit.ly/DPPContactOnline, by emailing [email protected], or by calling 101. If you are deaf, hard of hearing, or speech impaired text the non-emergency number on 07811 311 908.
Quote reference: DP-20240430-284
-
News1 day ago
Police investigating after woman found dead on beach near Pennar
-
News1 day ago
Police discover body in search for Luke Stephenson, 19
-
Crime2 days ago
Llandissilio man accused of making hundreds of child abuse images
-
News1 day ago
Councillors block Milford Haven boxing event – promoter to appeal
-
Business6 days ago
Largest Welsh port appoints communications and marketing director
-
Business2 days ago
Lidl GB eyes Pembroke Dock for new larger supermarket
-
News8 hours ago
Beautiful, funny and lovely: Family pay tribute to Sian Batchelor
-
News2 days ago
Search efforts continue for missing teenager Luke Stephenson